HOME ECGR CLUB EVENTS & NEWS WORKING SHOWING RESCUE HEALTH PUPPY LIST CONTACT US
EASTERN COUNTIES  GOLDEN RETRIEVER CLUB

© 2015 Eastern Counties Golden Retriever Club

 All photos are copyright and should not be reproduced

2009 Open Show

Held at ROYSTON LEISURE CENTRE, Royston, Herts on Saturday 14th March 2009

Judge: MR BERTIL LUNDGREN (ENGELEN)


BEST IN SHOW

Golder Mr Garry & Mrs Suzi GATCHELLS PRICELESS BY SUMMERAMBA JW

RESERVE BEST IN SHOW Swatton Mrs AB & Mr GM SUNTIDE WILLOW

BEST PUPPY Morss Mrs HVG XANTHOS SWANSONG

RES BEST PUPPY Rose Mr M & Mrs D AZTECA APRIL QUEST

BEST DOG Swatton Mrs AB & Mr GM SUNTIDE WILLOW

RESERVE BEST DOG Kipps Mr G & Mrs L WHEATCROFT WHITE FROST JW

BEST PUPPY DOG Rose Mr M & Mrs D AZTECA APRIL QUEST

BEST BITCH Golder Mr Garry & Mrs Suzi GATCHELLS PRICELESS BY SUMMERAMBA JW

RESERVE BEST BITCH Pett Mr I & Mrs MS RUMWOOD RIESLING JW ShCM

BEST PUPPY BITCH Morss Mrs HVG XANTHOS SWANSONG

BEST VETERAN IN SHOW Wild Mrs Jane GOLDMARKER BLUE RHINE JW ShCM


SPECIAL VETERAN DOG (10,2 Absent)

1st Wild Mrs Jane GOLDMARKER BLUE RHINE JW ShCM

(Sh Ch & Ir Sh Ch Gunhills Blue River x Goldmarker Dizzy Dreamer)

2nd Smallcombe Mrs JA ROBSCRAIG GROUP CAPTAIN

(Ch Stanroph Squadron Leader x Robscraig Cameo Girl)

3rd Taylor Mr JM & Mrs BM SHAZELDON LOVE ME TENDER AT TANNADICE

(Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Shazeldon Edelweiss)

Res Foster Mrs AP & Miss JH TINPOLSETH RUBY CHARMER

(Maunsfield Startrooper Of Maudanhall JW x Tinpolseth Absolute Charm)

Vhc Simpson Mr RMG & Mrs SM WHEATCROFT DESERT STORM AT CABLEDECK

(Wheatcroft Star Pupil x Wheatcroft Saffron)


MINOR PUPPY DOG (7,0 Absent)
1st Tuck Mrs P TAMSBROOK TOE TAPPER

(Sh Ch Stormerick Solomon JW ShCM x Tavasar Tiarella To Tamsbrook)

2nd Muncey Mrs Jan E CHARMAGEN LOUIS AUGUSTE AVEC KENNELRIDGE NAF TAF

(Willowlawn Entent Cordiale JW x Charmagen Red Ribbon At Charmagen)

3rd Morss Mrs HVG XANTHOS MONDRIAAN

(Ch Sultan Of Sand V D Beerse Hoeve x Xanthos Foreign Affaire)

Res Chalkley Mr A & Mrs J PONDCROFT MAESTRO

(Pondcroft Ferryman x Aquataine Santorini Of Pondcroft)

Vhc Lewis Ms BA & Hunter Mr J DEERFLITE CAPTAIN OF ALLOUEMDAN

(Kennelridge Hunter At Allouemdan x Deerflite Legacy)


PUPPY DOG (10,0 Absent)
1st Rose Mr M & Mrs D AZTECA APRIL QUEST

(Amberland Aden x Dajumija K’tee For Azteca)

2nd Griggs Mrs Jean SUMMERAMBA SEE NO EVIL AT MULFIELD

(Sh Ch Ritzilyn Brandon JW x Summeramba Double Bubble )

3rd Golder Mr Garry & Mrs Suzi SUMMERAMBA HEAR NO EVIL

(Sh Ch Ritzilyn Brandon JW x Summeramba Double Bubble)

Res Maker Mr & Mrs TP THORNYWAIT COLDPLAY IN DREAMLAND

(Swe Ch Floprym Rivaldo x Thornywait Miss Behaving)

Vhc Shaw Mr A & Mrs WM SOFT TRUFFLE BY AMBAMARA

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Aragon Angel)


JUNIOR DOG(9,1 Absent)

1st Rose Mr M & Mrs D AZTECA APRIL QUEST

(Amberland Aden x Dajumija K’tee For Azteca)

2nd Fleet Mrs MA EASTBURY WITH ATTITUDE

(Ritzilyn Male Order JW x Ritzilyn Pizzazz For Eastbury)

3rd Kipps Mr G & Mrs L WHEATCROFT CABLEDECK NAVIGATOR JW

(Wheatcroft White Frost x Wheatcroft Midnight Mist At Cabledeck)

Res Easton Mrs P RAMCHAINE SHUFFLE AND DEAL TO EASTONWOOD JW

(Sh Ch Lochtaymor King Of Diamonds x Sh Ch Remington Requisite Of Ramchaine)

Vhc Turton-Price Mrs AJE PALTON’S HECTIC TIME

(Ritzilyn Pasadena JW x Palton’s Moment In Time)


YEARLING DOG(10,1 Absent)
1st Swatton Mrs AB & Mr GM SUNTIDE KING GEORGE JW

(Sh Ch Penrobine Hussar Of Cornborough x Suntide Magnolia)

2nd Stonebridge Mrs Kim TOSELAND SORCERER

(Sh Ch Shardanell Castaspell x Toseland Mandisa)

3rd Muncey Mrs Jan E KENNELRIDGE MAESTRO JW

(Thornywait Follow My Leader To Putjade x Kennelridge Miss Opulence)

Res Kipps Mr G & Mrs L WHEATCROFT CABLEDECK NAVIGATOR JW

(Wheatcroft White Frost x Wheatcroft Midnight Mist At Cabledeck)

Vhc Easton Mrs P RAMCHAINE SHUFFLE AND DEAL TO EASTONWOOD JW

(Sh Ch Lochtaymor King Of Diamonds x Sh Ch Remington Requisite Of Ramchaine)


SPECIAL BEGINNERS NOVICE
OG(1,0 Absent)

1st O’Toole Mrs R BRIARHAZE BLUE RHAPSODY

(Pandreft Playing The Game x Kulawand Highland Serenade At Briarhaze)


NOVICE DOG (9,1 Absent)

1st Rose Mr M & Mrs D AZTECA APRIL QUEST

(Amberland Aden x Dajumija K’tee For Azteca)

2nd Fleet Mrs MA EASTBURY WITH ATTITUDE

(Ritzilyn Male Order JW x Ritzilyn Pizzazz For Eastbury)

3rd Turton-Price Mrs AJE PALTON’S HECTIC TIME

(Ritzilyn Pasadena JW x Palton’s Moment In Time)

Res O’Toole Mrs R BRIARHAZE BLUE RHAPSODY

(Pandreft Playing The Game x Kulawand Highland Serenade At Briarhaze)
Vhc Williams Miss K VALISA VANDROSS

(Siagar Spencer JW x Valisa Visual Eclipse)


UNDERGRADUATE DOG (8,0 Absent)
1st Knights Mr & Mrs KC PONDCROFT MARKSMAN

(Ritzilyn Male Order JW x Aquataine Santorini Of Pondcroft)

2nd Griggs Mrs Jean MULFIELD MARVELLOUS

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Mulfield April Evening)

3rd Fleet Mrs MA EASTBURY WITH ATTITUDE

(Ritzilyn Male Order JW x Ritzilyn Pizzazz For Eastbury)

Res Kipps Mr G & Mrs L WHEATCROFT CABLEDECK NAVIGATOR JW

(Wheatcroft White Frost x Wheatcroft Midnight Mist At Cabledeck)

Vhc Easton Mrs P RAMCHAINE SHUFFLE AND DEAL TO EASTONWOOD JW

(Sh Ch Lochtaymor King Of Diamonds x Sh Ch Remington Requisite Of Ramchaine)


GRADUATE DOG (6,0 Absent)

1st Stevens Mrs S & Hadden Mr M GUNHILLS JANUARY MASTER JW ShCM

(Ch Gunhills Game Master JW ShCM x Gunhills Swallow’s Star)

2nd Taylor Mr JM & Mrs BM NOSBODIN NEPTUNE BY TANNADICE

(Langsett The Admiral At Tannadice x Nosbodin Secrets Memory)

3rd Fanning Mrs Anne JEMSTY SPECIAL EDITION

(Ch Brensham Newsflash x Shinehill Aspects Of Love With Jemsty)

Res Garraway Mrs J JAYBELENE JUST LEWIS TO GOLDSTREME

(Sh Ch Amberland Ajax JW x Jaybelene Just Jessica JW)

Vhc Easton Mrs P RAMCHAINE SHUFFLE AND DEAL TO EASTONWOOD JW

(Sh Ch Lochtaymor King Of Diamonds x Sh Ch Remington Requisite Of Ramchaine)


POST GRADUATE DOG (12,1
bsent)

1st Stevens Mrs S ALTINDAN XANTICO

(Sh Ch Erinderry Just The Ticket from Bluewaters JW x Altindan Limelight)

2nd Aulton Mrs JV WINNATTS WORDSWORTH

(Chisleay Crusader For Rossgilde JW ShCM x Kulawand Highland Sonnet For Winnatts)

3rd Falconer Mrs AE SIATHAM NICODEMUS OF TIDELOVER JW

(Sh Ch Tidelover Oleander Of Canina x Siatham Ysabella)

Res Gray Miss SJ RAMCHAINE MARANELLO TO VILLEAS

(Ch Xanthos Tom Foolery JW x Eastonwood High Falutin Of Ramchaine)

Vhc Hennessy Mr G & Mrs LJ PEARLBARN PELE WITH RITZILYN JW

(Kimwhany O’Rourke Of Ritzilyn x Pearlbarn Pina Colada)


SPECIAL BEGINNERS OPEN DOG
3,1 Absent)

1st O’Toole Mrs R BRIARHAZE BLUE RHAPSODY

(Pandreft Playing The Game x Kulawand Highland Serenade At Briarhaze)

2nd Cousins Mrs S DENZING ICON HARVEY MOON

(Sh Ch Ronjalee Rag Trade JW x Ritzilyn Extravaganza)


OPEN DOG (7,1 Absent)

1st Swatton Mrs AB & Mr GM SUNTIDE WILLOW

(Ch Chinnordale Kirriebillie JW x Suntide Sunflower)

2nd Kipps Mr G & Mrs L WHEATCROFT WHITE FROST JW

(Ger Ch Wheatcroft Ice Diamond x Gunhills Dancing Dream Of Wheatcroft)

3rd Chalkley Mr & Mrs A & Knights Mr & Mrs K PONDCROFT FERRYMAN ShCM

(Ch Stanroph Squadron Leader x Pondcroft Lady Jane)

Res Stonebridge Mrs Kim TOSELAND TUTANKHAMUN

(Demelz Devil In Disguise At Toseland x Sh Ch Crowood Jupiter for Toseland)

Vhc Wild Mrs Jane GATCHELLS BLUE JORDAN JW

(Sh Ch & Ir Sh Ch Gunhills Blue River x Gatchells Victoria)


SPECIAL OPEN FIELD/WORKING
EST/SGWC DOG (6,0 Absent)

1st Wilkinson MrFR & Wild Mrs Jane CH GUNHILLS GAME MASTER JW ShCM

(Sh Ch Erinderry Just The Ticket from Bluewaters JW x Gunhills Dancing
elilah)

2nd Aulton Mrs JV WINNATTS WORDSWORTH

(Chisleay Crusader For Rossgilde JW ShCM x Kulawand Highland Sonnet
or Winnatts)

3rd Ewings Mr & Mrs DJ BRYANSTOWN CASTLEBALDWIN

(Ch Ninell Harrington At Millgreen x Bryanstown Ballinacor)

Res Fanning Mrs Anne BRENSHAM OBSERVER

(Sh Ch Ritzilyn Action Replay x Brensham Katherine)

Vhc Ewings Mr & Mrs DJ BRYANSTOWN BALLINACLASH

(Bryanstown Avondale x Souter Golden Plover At Bryanstown


Bitch Results


SPECIAL VETERAN BITCH (6,0 Absent)

1st Griggs Mrs Jean WOODIWISS GOLDEN FERN OF MULFIELD

(Siatham Robinson Of Mulfield x Mulfield Bronze Fern)

2nd Mullett Mr J & Mrs JC XANTHOS LOCHNIAMH

(Sh Ch Rainscourt Fall Guy x Dewmist Cloud Burst (Imp))

3rd Taggart Miss AE ALTINDAN JAZZ BABY

(Scarholme Mickey Finn With Caoimhin x Rosgar Luck Be A Lady Of Altindan)

Res Tuck Mrs P TAMSBROOK TRICIA ROSE

(Sh Ch Auracam Benjamen x Tamsbrook Tara’s Theme)

Vhc Smallcombe Mrs JA ROBSCRAIG CAMEO GIRL

(Pamgavin Nautical Son x Robscraig Saffron)


MINOR PUPPY BITCH (13,5absent)

1st Morss Mrs HVG XANTHOS SWANSONG

(Ch Xanthos Black Thorn JW x Ch Xanthos Effervescent)

2nd Griggs Mrs J MULFIELD FORTUNA

(Gunhills Dancing Trumpet To Coombstock x Mulfield Moonlight)

3rd Golder Mr Garry & Mrs Suzi XILONEN COLOURS OF THE WIND BY SUMMERAMBA

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Rolag Gavarnie Blue Orla at Xilonen)

Res Cooper Mr CD & Mrs P GOLDSMILL POETRY IN MOTION

(Torbreeze Take That To Chilzer x Sh Ch Goldsmill Take A Chance On Me JW)

Vhc Crosby Mr M, Mrs L & Miss L MILECROS DOUBLE TROUBLE

(Ritzilyn Male Order JW x Milecros Anything Goes)


PUPPY BITCH (13,4 Absent)

1st Lewis Ms BA & Hunter Mr J ALLOUEMDAN AMAZING GRACE

(Ch Chinnordale Rockhopper JW x Kennelridge Keep Smiling At Allouemdan)

2nd Griggs Mrs J MULFIELD FORTUNA

(Gunhills Dancing Trumpet To Coombstock x Mulfield Moonlight)

3rd Stanfield Mrs CA THORNYWAIT PUSSYCAT DOLL WITH ROXALI

(Swe Ch Floprym Rivaldo x Thornywait Miss Behaving JW)

Res Golder Mr Garry & Mrs Suzi XILONEN COLOURS OF THE WIND BY SUMMERAMBA

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Rolag Gavarnie Blue Orla at Xilonen)

Vhc Iliffe Mrs E TENFIELD CARRAWAY

(Tenfield Merryman x Cailloch Racer To Tenfield JW)


JUNIOR BITCH (21,4 Absent)

1st Hagger Mrs AP FAIRFIELD FEATHER FAN

(Sh Ch Erinderry Just The Ticket from Bluewaters JW x Ch Fairfield
iredreamer JW)

2nd Hart & Tooley Mr & Miss C & S DENICOL CAITLIN

(Swe Ch Floprym Rivaldo x Denicol Dizzy Lizzy)

3rd Maynard Mr & Mrs RC MILLWATER RUNAWAY TO CHINNORDALE

(Millwater Escapade x Millwater Muggle Puzzle)

Res Black Mr IM & Mrs A STVINCENT DOUBLE CHERRY AT AVRAIN

(Sh Ch Jemedin Diamond Double Of Lochtaymor ShCM x StVincent Christmas Wishes)

Vhc Gargan Mrs GJ SIAGAR SHOWSTOPPER

(Swe Ch Floprym Rivaldo x Siagar Succession)


YEARLING BITCH (15,2 Absent)
1st Hennessy Mr G & Mrs L RITZILYN RINKY DINK JW

(Ritzilyn Male Order JW x Sh Ch Pearlbarn Periwinkle For Ritzilyn JW)

2nd Kelly Ms Kerrie IR JUN CH ZENEVIEVA DESTINYS DREAM JW

(Int/Fr/Lux CH Taram Du Bois De La Rayere x Fairfield Floral Mystery at Zenevieva)

3rd Hagger Mrs AP FAIRFIELD FEATHER FAN

(Sh Ch Erinderry Just The Ticket from Bluewaters JW x Ch Fairfield
iredreamer JW)

Res Lavender DJ & VA MULFIELD DOMINICA FOR LAVENDER

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Mulfield Moonlight)

Vhc Leonard Mr N & Mrs P RITZILYN ROCKABYE OF WYMRITA

(Matador Van De Beerse Hoeve x Sh Ch Ritzilyn Dynah Might)


SPECIAL BEGINNERS NOVICE BITCH (6,0 Absent)

1st Hart & Tooley Mr & Miss C & S DENICOL CAITLIN

(Swe Ch Floprym Rivaldo x Denicol Dizzy Lizzy)

2nd Kinchellla Mrs T ROSELLE RESEMBLANCE

(Ch Chinnordale Kirriebillie JW x Rosselle Rigaletto)

3rd Cowper Mrs RJ & Mr JB MULFIELD ANTIGUA

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Mulfield Moonlight)

Res Bard Bodek Mrs S TAMSBROOK SUMMA TARANTELLA

(Tamsbrook Tuscany JW x Richana Royal Wedding For Tamsbrook)

Vhc Boreham Mrs ED BROELS MAGICAL GYPSI

(Sh Ch Ronjalee Rag Trade JW x Glenmoray Misty Shadows At Broels)


NOVICE BITCH (21,1 Absent)

1st Hagger Mrs AP FAIRFIELD FEATHER FAN

(Sh Ch Erinderry Just The Ticket from Bluewaters JW x Ch Fairfield
iredreamer JW)

2nd Springate Mrs Pam ELZAC MESODOTAMIA MISS

(Elzac Kiwi Special For Motlaisa x Flintdown Ferne Mirabel Of Elzac)

3rd Maynard Mr & Mrs RC MILLWATER RUNAWAY TO CHINNORDALE

(Millwater Escapade x Millwater Muggle Puzzle)

Res Gargan Mrs GJ SIAGAR SHOWSTOPPER

(Swe Ch Floprym Rivaldo x Siagar Succession)

Vhc Mullett Mr J & Mrs JC POUNDMEADOW SOLITAIRE STAR

(Stanroph Some Kind Of Scout x Poundmeadow Stardust JW)


UNDERGRADUATE BITCH (10,0 Absent)

1st Black Mr IM & Mrs A STVINCENT DOUBLE CHERRY AT AVRAIN

(Sh Ch Jemedin Diamond Double Of Lochtaymor ShCM x StVincent Christmas Wishes)

2nd Lavender DJ & VA MULFIELD DOMINICA FOR LAVENDER

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Mulfield Moonlight)

3rd Hughes Mrs N AYMSBURY ANASTASIA

(Amirene Undeclared Love x Pearlbarn Promise At Aymsbury)

Res Springate Mrs Pam ELZAC MESODOTAMIA MISS

(Elzac Kiwi Special For Motlaisa x Flintdown Ferne Mirabel Of Elzac)

Vhc Mullett Mr J & Mrs JC POUNDMEADOW SOLITAIRE STAR

(Stanroph Some Kind Of Scout x Poundmeadow Stardust JW)


GRADUATE BITCH (9,1 Absent)
1st Pett Mr I & Mrs MS RUMWOOD ROYAL ICING JW

(Sh Ch Shardanell Talk O’ The Town At Ipcress JW x Rumwood Reisling JW)

2nd Yates Mrs AK DELCOTT FANCY PANTS

(Ritzilyn Male Order JW x Delcott Governess)

3rd Bolton Ms JL HOLLYGOLD SPECIAL REASON WITH EVENJAN

(Sh Ch Stanroph Endelwood Nicolas JW x Stanroph So Its A Mirage To Hollygold)

Res Gell Mrs BE LEITHFIELD MISS CHANEL JW

(Cheek To Cheek Uther Pendragon x Leithfield Latoya)

Vhc Harris Mr D GAYTONWOOD WREN AT FINCHINGFORD

(Stanroph So What Will Be (AI) JW x Gaytonwood Pebbles)


POST GRADUATE BITCH (9,2 Absent)

1st Pounds-Longhurst Mrs SH MOSSBURN DON’T MIND ME JW

(Mossburn Colonel Mustard JW x Mossburn Bla Monj JW ShCM)

2nd Seamons Mr PD & Mrs JL MESSANO RISEAND SHINE

(Ritzilyn Male Order JW x Messano Mustang Sally)

3rd Tuck Mrs P TAVASAR TIARELLA TO TAMSBROOK JW

(Bramhills Blake JW x Tamsbrook Tawny Day Lily Of Tavasar)

Res Wilson Mrs P PEARLBARN PINA COLADA

(Sh Ch Ritzilyn Brandon JW x Stanroph Sundancer Of Pearlbarn)

Vhc Maynard Mr RC & Mrs LJE CHINNORDALE UPSA DAISY

(Stanroph So What Will Be (AI) JW x Chinnordale Kalypso Kate JW)


SPECIAL BEGINNERS OPEN BITCH
6,0 Absent)

1st Lavender DJ & VA MULFIELD DOMINICA FOR LAVENDER

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Mulfield Moonlight)

2nd Springate Mrs Pam FLINTDOWN FERNE MIRABEL OF ELZAC

(Fromeside Sharper Than Ever Of Canina x Ch Corsini l’Air du Temps at Belamba)

3rd Johnson Mrs SP MULFIELD OPAL SKY

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Woodiwiss Golden Fern Of Mulfield)

Res Landon Mr P COOMBSTOCK PAINTED LADY

(Motlaisa Kuwanyauma x Coombstock Solar Flare)

Vhc Boreham Mrs ED BROELS MAGICAL GYPSI

(Sh Ch Ronjalee Rag Trade JW x Glenmoray Misty Shadows At Broels)


OPEN BITCH (17,2 Absent)

1st Golder Mr Garry & Mrs Suzi GATCHELLS PRICELESS BY SUMMERAMBA JW

(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Gatchells Edge of Heaven)

2nd Pett Mr I & Mrs MS RUMWOOD RIESLING JW ShCM

(Sh Ch Stormerick Solomon JW ShCM x Rumwood Regal Reward)

3rd Hagger Mrs AP FAIRFIELD FLAME SENSATION

(Tonara Guy Fawkes x Fairfield Firecascade JW)

Res Kelly Ms Kerrie FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA

(Ch Xanthos Tom Foolery JW x Fairfield Fireserenade)

Vhc Kipps Mr G & Mrs L WHEATCROFT SNOW WHITE

(Sh Ch Marjamez Midnight Cowboy At Westervane x Sh Ch Wheatcroft White Diamond)


SPECIAL OPEN FIELD/WORKING
EST/SGWC BITCH (4,1 Absent)

1st Pounds-Longhurst Mrs SH MOSSBURN BLA MONJ JW ShCM

(Sh Ch Chilzer Casey Jones x Mossburn Mynt Sauce JW)

2nd Mullett Mr J & Mrs JC POUNDMEADOW STRAWBRY FOOL

(Ch Xanthos Tom Foolery JW x Xanthos Lochniamh)

3rd Ewings Mr & Mrs DJ BRYANSTOWN BALLINACOR

(Bryanstown Avondale x Souter Golden Plover At Bryanstown)



WORKING EVENTS

SHOWING

WORKING EVENTS

SHOW RESULTS